Az automata szellőzőkről
Először is azt kell tisztáznunk,hogy miért cserél valaki ablakot.
Azért, mert nem jól zárnak, nem jól működnek, nem megfelelő a hőszigetelésük, esztétikai szempontoknak nem felelnek meg stb. Az ablakok legfontosabb tulajdonsága a hőszigetelés.
Sokan azt mondják, hogy ha kicseréli a nyílászárókat, akkor a lakás penészedni fog, ezért rendelnek az új nyílászáróikhoz automata szellőzőket, melyek a páratartalom függvényében nyitnak illetve zárnak.
Mi is történik valójában egy ilyen szellőző felszerelésekor?
Magát az ablak profilt és tokszerkezetet keresztül fúrják, hogy a levegő szabadon áramolhasson. Na itt van a probléma, ugyanis a levegő az ott biztosan fog is arámolni akár hideg van akár meleg az épületen kívül. Addig amíg az időjárás nem fordul hidegre, addig nincs is gond, azonban amint hideg lesz a hideg levegő nagy mértékü beáramlása jelentősen kihűti a helységet, lakást.
Erre találták ki az elzárható kivitelüeket, de ha nem működik automatán vagyis nekünk kell elzárni, kinyitni akkor meg minek, mert ezt az ablakkal is megtehetjük.
Amit nem mondanak el mások: ezek a szellőzők teljesmértékben nem zárhatóak el, azaz 20%-ban mindig nyitva vannak! Gondoljunk bele, ha kint van mínusz tizenöt fok ami akadálytalanul áramlik a helységünkbe ahol a belső hőmérséklet csak csökken csak csökken, a fűtést egyre feljebb kell venni!
Nem azért cseréltünk ablakot, hogy az utcát fűtsük!
Magyarul fogalmazva ez egy felesleges, szükségtelen pénz pazarlás.
Térjünk vissza a penészedéshez.
Penészedés nem az ablakok cseréje miatt következik be, hanem mert a körítő falak hőszigetélese nem megfelelő és ez csak az ablak csere után derül ki, továbbá rendkivül fontos a lakás páratartalma.
Példaként említeném meg, hogy sokan nincsenek tiszában azzal, hogy 5 kg 1400 f/perc-en centrifugázott nedves ruha közel 2,5-3 liter vízet tartalmaz. Amennyiben az időjárás nem engedi, akkor ezeket a ruhákat szárítógép híján a lakásban szárítgatjuk.
Ha egy kisgyermekes családban ahol heti 2-3 alkalommal mosnak az 7-9 liter hetente, havonta az 28-40 liter víz. Ez felér a Fővárosi Állat és növénykert pálmaházának páratartalmával, ami nem tud távozni a csukott ablakon keresztül, így hát maradnak a falak és a födém.
Új épületeknél nagyon fontos a harmatpont számítás valamint annak rétegen belüli elhelyezkedése és annak módosítása.
Kattintson ide és olvassa el cikkünket a penészről
A legfontosabb észrevétel:
Ezeken a szellőzőkön csak a helységbe áramlik a levegő, onnan
un: gravitációs módos kifelé soha!
Az automata szellőzők max. frisslevegő utánpótlást biztosítanak, de a párás levegőt nem szellőztetik kifelé!
A biztos megoldás, hogy használjuk az ablakot, szellőztessünk és biztosan nem lesz penészesedés és a lakásunk is meleg marad.
A legújabb ablakokon már van rés szellőző funkció, ami helyettesíthetné a szóban forgó termék csoportot. De sajnos bizonyos gazdasági érdekek másról szólnak!